Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Norsk Hydro možná zavře svou většinově vlastněnou hliníkárnu na Slovensku

24. 05. 2022

Norsk Hydro vlastní závod Slovalco z 55,3 procenta, zbylých 44,7 je v rukou investiční skupiny Penta Investments. Kapacita výroby činí 175.000 tun hliníku ročně, ale podnik už funguje pouze se 60procentní kapacitou 105.000 tun.

Analytici odhadují, že evropští producenti hliníku v posledních měsících kvůli rekordně vysokým cenám elektřiny snížili roční produkci o 800.000 až 900.000 tun. To zvýšilo ceny pro spotřebitele v odvětví dopravy, balení a stavebnictví.

"Až na konci roku Slovalcu vyprší smlouva o dodávkách elektřiny, bude mnohem náročnější udržet v něm výrobu,“ řekl mluvčí Norsk Hydro Halvor Molland. Dodal, že mnoho zemí včetně Německa, Norska a Nizozemska se rozhodlo výrobce hliníku podpořit prostřednictvím uhlíkových kompenzací. Slovensko ale mezi nimi není. Slovalco dodává 50 procent veškerého hliníku spotřebovaného na Slovensku a zaměstnává 500 lidí, zdůraznil Molland.

Systém kompenzací CO2 schválený Evropskou unií umožňuje národním vládám udělovat kompenzace energeticky náročným průmyslovým odvětvím, jako je právě tavení hliníku, aby jim pomohl získat zpět část nákladů souvisejících s vysokými cenami uhlíku, které musí zaplatit v důsledku systému obchodování s emisemi (ETS). V zemích, jako je Německo, budou kompenzace CO2 pro huť produkující 200.000 tun ročně podle Norsk Hydro letos představovat asi 67,55 milionu eur (1,67 miliardy Kč).

Slovenské ministerstvo životního prostředí v reakci uvedlo, že si je vědomo významu Slovalca pro region - ministerstvo i vláda podle něj společnosti pomáhají. "Slovalco dostalo v letech 2016 až 2020 jako kompenzaci více než 21 milionů eur - to je 51,6 procenta z celkové vyplacené kompenzace," sdělil úřad Reuters.