Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Lokality vybrané pro hlubinné úložiště chystají na 15. dubna další protestní den

06. 04. 2023

"Setkáme se přímo na tom místě, kde by měl být povrchový areál, to znamená ta horká komora. Cedulemi budou označené některé další plánované budovy," řekl ČTK za organizátory setkání lokality Hrádek Petr Kovář. Na místo budou moci lidé při happeningu vstupovat jen v ochranných oděvech. Podle Kováře se tím předjímá rizikové prostředí úložiště, zatím oděv lidé ocení jako ochranu před blátem zoraného pole. Uprostřed něj se pod heslem - co jsme si navařili, to si také sníme - bude vařit a podávat polévka.

Nad Dolní Cerekví se lidé 15. dubna sejdou už v 10:00. Na 14:00 chystají začátek akce v budišovském zámeckém parku zástupci lokality Horka, která leží na pomezí Třebíčska a Žďárska. Podle Zdeňka Součka, starosty Rudíkova z lokality Horka, jsou protestní setkání spíše komorní akcí s účastní několika desítek lidí. Mohou mít význam, ale zásadnější je podle něho intenzivní jednání s poslanci. "Potřebujeme hlavně bojovat právně, podporou poslanecké iniciativy, podáváním pozměňovacích návrhů a dalších věcí," řekl Souček. Obce by podle něho měly mít při výběru vhodné lokality zásadnější hlas, což by nutilo úřady k efektivnější práci na vypořádávání námitek a pochybností. "Věřím, že kdyby takový postup byl, tak jako ve Finsku, ve Švédsku, které jsou nám stále dávány za vzor, tak nakonec republika dojde k tomu, že někde nějaká lokalita souhlas vysloví," řekl Souček.

Svůj Den proti hlubinnému úložišti chystají také obce na Klatovsku, začne v poledne v obci na návsi v Olšanech, které patří do lokality Březový potok stejně jako Horažďovice, kde bude program pokračovat koncerty na náměstí. Protestní pochod budou 15. dubna pořádat také v lokalitě Janoch u jihočeského Temelína.

Stavbu hlubinného úložiště, v němž by měly být trvale uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, připravuje státní Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Místo pro trvalé uložení radioaktivního odpadu se hledá od 90. let minulého století. Nyní je výběr zúžený na čtyři lokality. Náklady na vybudování komplexu, jehož stěžejní část má být přibližně půl kilometru pod povrchem, podle starších odhadů přesáhnou 100 miliard korun.