Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB
06. 05. 2025
EDF žalobou napadla rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), podle kterého byl tendr v pořádku. Podle dnešního rozhodnutí soudu zákaz podpisu smlouvu platí do doby, než o žalobě EDF rozhodne. ČEZ už dnes avizoval, že pokud se prokáže, že žaloba EDF byla nedůvodná, je připraven vymáhat škodu.
Míl v ČT řekl, že pokud soud dá naopak za pravdu EDF, bude zrušen jaderný tendr a musela by být účastníkům výběrového řízení vyplacena náhrada škody. Když však soud rozhodne o tom, že stížnost není oprávněná, je podle Míla velmi pravděpodobné, že ČEZ bude vymáhat náhradu škody za zpoždění. "Nedokážu říct, jestli to bude v řádu vysokých stovek milionů nebo nižších stovek milionů korun," řekl Míl a doplnil, že nezná okolnosti a podmínky tendru a záleží také na tom, jak se bude protahovat soudní jednání o žalobě.
V případě, že by spolupracovali všichni účastníci sporu, mohl by soud podle něj rozhodnout zhruba do šesti až osmi týdnů. Pokud však bude soud postupovat formálně, může to být šest až osm měsíců, konstatoval Míl.
Dnešní rozhodnutí soudu zhodnotil jako "standardní formalismus českých úřadů a takový malý alibismus, protože argumentace EDF je hodně na vodě".
O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda loni v červenci. Dala přednost nabídce korejské KHNP před nabídkou francouzské EDF. Dalšího uchazeče - Westinghouse - vyřadila ze soutěže už dříve. EDF i Westinghouse tendr napadly u antimonopolního úřadu, který se jím zabýval několik měsíců. Nakonec námitky zamítl, předseda ÚOHS Petr Mlsna pak 24. dubna zamítl i rozklad firem.