Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB
18. 07. 2025
"Ještě ale nejsme v cílovém stavu. Tam se chceme dostat v několika krocích, kdy původní desetiměsíční provoz postupně prodlužujeme o dva měsíce. Aktuálně se dostáváme do předposledního kroku,“ upřesnil Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín. Druhý blok na delší palivový cyklus přešel už loni, v provozu je 14 měsíců.
Počet palivových souborů je stejný - 163, ale zvýšil se podíl čerstvých palivových souborů z přibližně čtvrtiny na třetinu. "Stejné je i obohacení paliva, ale soubory obsahují více absorbátoru, který tlumí jejich reaktivitu. To v kombinaci s vyšším počtem čerstvých souborů zajistí, že blok může být v provozu déle. Zjednodušeně je to podobné, jako když člověk hodí do kamen sedm uhelných briket místo pěti a trochu přivře vzduch, taky vydrží déle,“ řekl Sviták.
Cílem vedení elektrárny je, aby bloky byly v provozu 16 měsíců, po kterých následuje dvouměsíční odstávka. Oba temelínské bloky by ho měly dosáhnout během příštího roku. Přechod na delší provoz musel povolit i Státní úřad pro jadernou bezpečnost.
Delší palivové cykly jsou součástí programu ČEZ s názvem Bezpečně 32 Tera, který má za cíl nejen zvýšit bezpečnost a efektivitu provozu, ale také připravit podmínky pro šedesátiletý provoz jaderných bloků v Česku. "Temelín následuje Dukovany, které na delší palivový cyklus přešly už před dvěma roky. V praxi pak méně časté odstávky znamenají nižší zátěž pro zařízení. Současně tak vytváříme předpoklady pro zvýšení výroby obou jaderných elektráren o téměř dvě terawatthodiny elektřiny,“ doplnil Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderné energetiky.
Ani osmnáctiměsíční palivové kampaně nejsou výjimečné, přešla na ně řada jaderných elektráren na světě.
Temelín pokryje zhruba pětinu domácí spotřeby elektřiny. Letos od začátku roku vyrobil 9,1 terawatthodiny elektřiny, loni 14,3 terawatthodiny.