Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB
17. 12. 2025
Rusko podle ministerstva v noci na dnešek zaútočilo na energetické cíle v Dněpropetrovské oblasti, všichni odběratelé jsou však již znovu připojeni. V Oděské oblasti, která se v noci na 14. prosince stala terčem rozsáhlého ruského vzdušného útoku, stále čeká na obnovu dodávek 32.000 odběratelů.
"Kvůli systematickému ostřelování ze strany Ruské federace zůstává denně bez elektřiny v průměru kolem 400.000 spotřebitelů, zejména v pohraničních a frontových regionech," uvedlo ministerstvo s tím, že tento počet se mění v závislosti na intenzitě útoků.
Rusko podle ministerstva pokračuje v útocích na elektrárny a také na objekty přenosové soustavy a distribuce elektřiny, což komplikuje a prodlužuje proces obnovy. "Současně však opravné práce probíhají nepřetržitě, což umožňuje udržet situaci v energetické soustavě pod kontrolou," uvedl úřad.
V těch regionech, kde platí rozvrh plánovaných odstávek elektřiny, je podle ministerstva stále zapotřebí elektřinou co nejvíce šetřit. Úřad vyzal k tomu, aby lidé zapínali výkonné spotřebiče a prováděli energeticky náročné činnosti pokud možno v noci, respektive po 23:00.
Moskva se od začátku své rozsáhlé invaze každý rok s přicházející zimou snaží ochromit ukrajinskou energetickou síť ve snaze narušit morálku obyvatel napadené země a také její vojenskou výrobu, napsala už dříve agentura AP. Ukrajina naopak útočí na energetické cíle v Rusku a na okupovaných územích.