Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

ČEZ mimořádně otevře veřejnosti elektrárny na přehradách Les Království a Práčov

17. 03. 2026

Labská přehrada Les Království nedaleko Dvora Králové nad Labem byla postavena v letech 1910 až 1919 v romantizujícím duchu a patří mezi nejkrásnější české přehrady. V letech 1920 až 1923 vznikla pod hrází vodní elektrárna. Od rekonstrukce elektrárny v roce 2005 v elektrárně pracují dvě Francisovy turbíny o výkonu 2,21 megawattu. Od roku 2010 je přehrada národní kulturní památkou.

Vodní elektrárna Práčov na řece Chrudimce v Železných horách je v provozu od roku 1953. Voda do elektrárny teče tříkilometrovým podzemním přivaděčem z Křižanovické přehrady, který ústí do 58 metrů vysoké vodní vyrovnávací věže. Z ní do elektrárny vede ocelový přivaděč. Od roku 2001 v elektrárně běží Francisova turbína s výkonem téměř deset megawattů.

Program k mezinárodnímu Dni vody bude v sobotu i v Infocentru obnovitelných zdrojů v secesní vodní elektrárně Hučák v Hradci Králové. Prohlídka historické strojovny vodní elektrárny bude možná bez registrace.