Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Novela stavebního zákona podle aktivistů upřednostňuje developery

25. 06. 2026

Změnu stavebního zákona v současnosti řeší poslanci a schvalovat by se měla v nejbližších týdnech. Přínosem má být podle MMR například to, že na povolení stavby bude stačit jedno razítko pro celou stavbu. Změní se také závazné lhůty pro úřady a má posílit role samospráv. Obce si budou pořizovat samy své územní plány a budou mít větší vliv na to, jak bude jejich okolí vypadat. Také změny územních plánů bude možné podle MMR schvalovat během dvou až tří měsíců. Sousedé pak i nadále budou moci uplatňovat námitky, pokud se záměr dotýká jejich vlastnického práva, soukromí, životních podmínek nebo jiného konkrétního práva.