Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Povodí Moravy začalo kvůli ohlášeným dešťům snižovat hladiny v přehradách

10. 09. 2024

Podle prognóz může od čtvrtka do neděle na některých místech v Česku spadnout více než 300 milimetrů srážek. Některé toky tak mohou dosáhnout stupně povodňové aktivity.

Vodohospodáři z Povodí Moravy proto od dnešního rána zvýšili odtok z vodních nádržích Vranov, Vír, Mostiště, Bystřička, Plumlov a Slušovice. Manipulace na přehradách budou dál provádět na základě zpřesňování informací meteorologů a operativně podle aktuální hydrologické situace. Chmelař uvedl, že situaci sledují a vyhodnocují pracovníci vodohospodářského dispečinku, obsluha konkrétního vodního díla a další pracovníci Povodí Moravy přímo v terénu.

"Upozorňujeme, že v následujících dnech a během nadcházejícího víkendu může vlivem dešťových srážek docházet i k prudkým nárůstům průtoků ve vodních tocích. Doporučujeme proto sledovat výstrahy meteorologů a nevstupovat do koryt řek a potoků," uvedl mluvčí.

Společnost Povodí Labe zatím k upouštění přehrad nepřistoupila. "Sledujeme předpověď a v případě potřeby jsme připraveni na ni reagovat zvýšením odtoku z přehrad," řekla dnes ČTK mluvčí podniku Hana Bendová.

S případným snižování hladiny na přehradách zatím vyčkává i Povodí Vltavy. Ve středu jen zvýší odtok z nádrže ve Vraném nad Vltavou ze současných 40 krychlových metrů vody za vteřinu na 60. "Dále budeme reagovat na přesnější předpověď počasí až v příštích dnech, protože avizované srážky jsou pro nás ještě stále daleko," odpověděla na dotaz ČTK Hana Bednářová z dispečinku Povodí Vltavy.

Státní podniky spravují povodí Labe, Vltavy, Moravy, Ohře a Odry. Starají se o víc než 93 procent délky všech vodních toků v České republice. Spadají pod ně všechny významné vodní toky na území ČR o délce 16.326 kilometrů a zhruba polovina z 86.553 kilometrů drobných vodních toků.